
| Size Code | 223 |
|---|---|
| Cross Section | 0.139 in (3.53 mm) |
| Inside Diameter | 1.609 in (40.87 mm) |
| Outside Diameter | 1.887 in (47.93 mm) |
| Part Number | PK-E0540-80-223 |
| Compound | PK-E0540-80 Material Datasheet |
| Material Type | EPDM (EP, EPR, Ethylene-Propylene Rubber) |
| Sub Type | |
| High Temp | 250 °F (125 °C) |
| Low Temp | -70 °F (-60 °C) |
| Hardness | 80 Shore A |
| Color | Black |
 (1).webp)
.webp)
.webp)