
| Size Code | 215 |
|---|---|
| Cross Section | 0.139 in (3.53 mm) |
| Inside Diameter | 1.046 in (26.57 mm) |
| Outside Diameter | 1.324 in (33.63 mm) |
| Part Number | PK-C1276-70-215 |
| Compound | PK-C1276-70 Material Datasheet |
| Material Type | Chloroprene (Neoprene®) |
| Sub Type | |
| High Temp | 250 °F (125 °C) |
| Low Temp | -35 °F (-40 °C) |
| Hardness | 70 Shore A |
| Color | Black |
 (1).webp)
.webp)
.webp)