
| Size Code | 365 |
|---|---|
| Cross Section | 0.210 in (5.33 mm) |
| Inside Diameter | 6.975 in (177.17 mm) |
| Outside Diameter | 7.395 in (187.83 mm) |
| Part Number | PK-C0944-70-365 |
| Compound | PK-C0944-70 Material Datasheet |
| Material Type | Chloroprene (Neoprene®) |
| Sub Type | |
| High Temp | 250 °F (125 °C) |
| Low Temp | -35 °F (-40 °C) |
| Hardness | 70 Shore A |
| Color | Red |
 (1).webp)
.webp)
.webp)
