
Available Quantity | Location |
|---|---|
2,000 | Ships within 1 business day |
| Size Code | 5X31 |
|---|---|
| Cross Section | 0.197 in (5.00 mm) |
| Inside Diameter | 1.220 in (31.00 mm) |
| Outside Diameter | 1.614 in (41.00 mm) |
| Part Number | P1006-5X31 |
| Compound | P1006 Material Datasheet |
| Material Type | Polyurethane (PU, TPU) |
| Sub Type | Polyether Type |
| High Temp | 180 °F (85 °C) |
| Low Temp | -30 °F (-35 °C) |
| Hardness | 70 Shore A |
| Color | Translucent |
.webp)
.webp)
 (1).webp)