
Available Quantity | Location |
|---|---|
5,000 | Ships within 1 business day |
| Size Code | 006 |
|---|---|
| Cross Section | 0.070 in (1.78 mm) |
| Inside Diameter | 0.114 in (2.90 mm) |
| Outside Diameter | 0.254 in (6.46 mm) |
| Part Number | P1002-006 |
| Compound | P1002 Material Datasheet |
| Material Type | Polyurethane (PU, TPU) |
| Sub Type | Polyether Type |
| High Temp | 225 °F (110 °C) |
| Low Temp | -65 °F (-55 °C) |
| Hardness | 70 Shore A |
| Color | Black |
 (1).webp)
.webp)
.webp)