
| Size Code | 205 |
|---|---|
| Cross Section | 0.139 in (3.53 mm) |
| Inside Diameter | 0.421 in (10.69 mm) |
| Outside Diameter | 0.699 in (17.75 mm) |
| Part Number | P1001-205 |
| Compound | P1001 Material Datasheet |
| Material Type | Polyurethane (PU, TPU) |
| Sub Type | Polyester Type |
| High Temp | 250 °F (125 °C) |
| Low Temp | -65 °F (-55 °C) |
| Hardness | 90 Shore A |
| Color | Yellow translucent |
.webp)
 (1).webp)
.webp)