
| Size Code | 004 |
|---|---|
| Cross Section | 0.070 in (1.78 mm) |
| Inside Diameter | 0.070 in (1.78 mm) |
| Outside Diameter | 0.210 in (5.34 mm) |
| Part Number | P1000-004 |
| Compound | P1000 Material Datasheet |
| Material Type | Polyurethane (PU, TPU) |
| Sub Type | Polyester Type |
| High Temp | 250 °F (125 °C) |
| Low Temp | -65 °F (-55 °C) |
| Hardness | 70 Shore A |
| Color | Yellow translucent |
.webp)
.webp)
 (1).webp)