
| Size Code | 422 |
|---|---|
| Cross Section | 0.275 in (6.99 mm) |
| Inside Diameter | 4.100 in (104.14 mm) |
| Outside Diameter | 4.650 in (118.12 mm) |
| Part Number | N1010-422 |
| Compound | N1010 Material Datasheet |
| Material Type | Chloroprene (Neoprene®) |
| Sub Type | |
| High Temp | 250 °F (125 °C) |
| Low Temp | -40 °F (-40 °C) |
| Hardness | 90 Shore A |
| Color | Black |
.webp)
 (1).webp)
.webp)