
| Size Code | 210 |
|---|---|
| Cross Section | 0.139 in (3.53 mm) |
| Inside Diameter | 0.734 in (18.64 mm) |
| Outside Diameter | 1.012 in (25.70 mm) |
| Part Number | N1010-210 |
| Compound | N1010 Material Datasheet |
| Material Type | Chloroprene (Neoprene®) |
| Sub Type | |
| High Temp | 250 °F (125 °C) |
| Low Temp | -40 °F (-40 °C) |
| Hardness | 90 Shore A |
| Color | Black |
.webp)
.webp)
 (1).webp)
