
| Size Code | 115 |
|---|---|
| Cross Section | 0.103 in (2.62 mm) |
| Inside Diameter | 0.674 in (17.12 mm) |
| Outside Diameter | 0.880 in (22.36 mm) |
| Part Number | N1007-115 |
| Compound | N1007 Material Datasheet |
| Material Type | Chloroprene (Neoprene®) |
| Sub Type | |
| High Temp | 250 °F (125 °C) |
| Low Temp | -40 °F (-40 °C) |
| Hardness | 60 Shore A |
| Color | Black |
.webp)
 (1).webp)
.webp)