
Available Quantity | Location |
|---|---|
10,000 | Ships within 1 business day |
| Size Code | 5X10 |
|---|---|
| Cross Section | 0.197 in (5.00 mm) |
| Inside Diameter | 0.394 in (10.00 mm) |
| Outside Diameter | 0.787 in (20.00 mm) |
| Part Number | N1006-5X10 |
| Compound | N1006 Material Datasheet |
| Material Type | Chloroprene (Neoprene®) |
| Sub Type | |
| High Temp | 250 °F (125 °C) |
| Low Temp | -40 °F (-40 °C) |
| Hardness | 50 Shore A |
| Color | Black |
.webp)
 (1).webp)
.webp)