
| Size Code | 7X140 |
|---|---|
| Cross Section | 0.276 in (7.00 mm) |
| Inside Diameter | 5.512 in (140.00 mm) |
| Outside Diameter | 6.063 in (154.00 mm) |
| Part Number | N1000-7X140 |
| Compound | N1000 Material Datasheet |
| Material Type | Chloroprene (Neoprene®) |
| Sub Type | |
| High Temp | 250 °F (125 °C) |
| Low Temp | -40 °F (-40 °C) |
| Hardness | 70 Shore A |
| Color | Black |
 (1).webp)
.webp)
.webp)