
| Size Code | 4X25 |
|---|---|
| Cross Section | 0.157 in (4.00 mm) |
| Inside Diameter | 0.984 in (25.00 mm) |
| Outside Diameter | 1.299 in (33.00 mm) |
| Part Number | N1000-4X25 |
| Compound | N1000 Material Datasheet |
| Material Type | Chloroprene (Neoprene®) |
| Sub Type | |
| High Temp | 250 °F (125 °C) |
| Low Temp | -40 °F (-40 °C) |
| Hardness | 70 Shore A |
| Color | Black |
.webp)
 (1).webp)
.webp)