
Available Quantity | Location |
|---|---|
47 |
| Size Code | 464 |
|---|---|
| Cross Section | 0.275 in (6.99 mm) |
| Inside Diameter | 17.455 in (443.36 mm) |
| Outside Diameter | 18.005 in (457.34 mm) |
| Part Number | N1000-464 |
| Compound | N1000 Material Datasheet |
| Material Type | Chloroprene (Neoprene®) |
| Sub Type | |
| High Temp | 250 °F (125 °C) |
| Low Temp | -40 °F (-40 °C) |
| Hardness | 70 Shore A |
| Color | Black |
 (1).webp)
.webp)
.webp)