
| Size Code | 3X64 |
|---|---|
| Cross Section | 0.118 in (3.00 mm) |
| Inside Diameter | 2.520 in (64.00 mm) |
| Outside Diameter | 2.756 in (70.00 mm) |
| Part Number | N1000-3X64 |
| Compound | N1000 Material Datasheet |
| Material Type | Chloroprene (Neoprene®) |
| Sub Type | |
| High Temp | 250 °F (125 °C) |
| Low Temp | -40 °F (-40 °C) |
| Hardness | 70 Shore A |
| Color | Black |
.webp)
.webp)
 (1).webp)