
| Size Code | 2X52 |
|---|---|
| Cross Section | 0.079 in (2.00 mm) |
| Inside Diameter | 2.047 in (52.00 mm) |
| Outside Diameter | 2.205 in (56.00 mm) |
| Part Number | N1000-2X52 |
| Compound | N1000 Material Datasheet |
| Material Type | Chloroprene (Neoprene®) |
| Sub Type | |
| High Temp | 250 °F (125 °C) |
| Low Temp | -40 °F (-40 °C) |
| Hardness | 70 Shore A |
| Color | Black |
 (1).webp)
.webp)
.webp)