
| Size Code | 031 |
|---|---|
| Cross Section | 0.070 in (1.78 mm) |
| Inside Diameter | 1.739 in (44.17 mm) |
| Outside Diameter | 1.879 in (47.73 mm) |
| Part Number | M1004-031 |
| Compound | M1004 Material Datasheet |
| Material Type | Buna-N (NBR, Nitrile, Buna) |
| Sub Type | |
| High Temp | 275 °F (135 °C) |
| Low Temp | -65 °F (-55 °C) |
| Compliances | QPL |
| Hardness | 90 Shore A |
| Color | Black |
.webp)

 (1).webp)
.webp)