
| Size Code | 439 |
|---|---|
| Cross Section | 0.275 in (6.99 mm) |
| Inside Diameter | 6.475 in (164.47 mm) |
| Outside Diameter | 7.026 in (178.45 mm) |
| Part Number | M1001-439 |
| Compound | M1001 Material Datasheet |
| Material Type | Buna-N (NBR, Nitrile, Buna) |
| Sub Type | |
| High Temp | 275 °F (135 °C) |
| Low Temp | -65 °F (-55 °C) |
| Compliances | QPL |
| Hardness | 75 Shore A |
| Color | Black |
 (1).webp)
.webp)
.webp)