
| Size Code | 3X130 |
|---|---|
| Cross Section | 0.118 in (3.00 mm) |
| Inside Diameter | 5.118 in (130.00 mm) |
| Outside Diameter | 5.354 in (136.00 mm) |
| Part Number | L1010-3X130 |
| Compound | L1010 Material Datasheet |
| Material Type | Aflas® (TFE/P, FEPM) |
| Sub Type | |
| High Temp | 450 °F (235 °C) |
| Low Temp | 15 °F (-10 °C) |
| Hardness | 90 Shore A |
| Color | Black |
.webp)

 (1).webp)
.webp)