
| Size Code | 2X80 |
|---|---|
| Cross Section | 0.079 in (2.00 mm) |
| Inside Diameter | 3.150 in (80.00 mm) |
| Outside Diameter | 3.307 in (84.00 mm) |
| Part Number | L1000-2X80 |
| Compound | L1000 Material Datasheet |
| Material Type | Aflas® (TFE/P, FEPM) |
| Sub Type | |
| High Temp | 450 °F (235 °C) |
| Low Temp | 15 °F (-10 °C) |
| Hardness | 80 Shore A |
| Color | Black |
.webp)
.webp)
 (1).webp)