
| Size Code | 024 |
|---|---|
| Cross Section | 0.070 in (1.78 mm) |
| Inside Diameter | 1.114 in (28.30 mm) |
| Outside Diameter | 1.254 in (31.86 mm) |
| Part Number | F1013-024 |
| Compound | F1013 Material Datasheet |
| Material Type | Fluorosilicone (FVMQ, FSIL) |
| Sub Type | |
| High Temp | 320 °F (160 °C) |
| Low Temp | -65 °F (-55 °C) |
| Compliances | QPL |
| Hardness | 75 Shore A |
| Color | Tan |
.webp)
 (1).webp)
.webp)