
Available Quantity | Location |
|---|---|
12,001 | Ships within 1 business day |
| Size Code | 010 |
|---|---|
| Cross Section | 0.070 in (1.78 mm) |
| Inside Diameter | 0.239 in (6.07 mm) |
| Outside Diameter | 0.379 in (9.63 mm) |
| Part Number | F1001-010 |
| Compound | F1001 Material Datasheet |
| Material Type | Fluorosilicone (FVMQ, FSIL) |
| Sub Type | |
| High Temp | 350 °F (180 °C) |
| Low Temp | -100 °F (-75 °C) |
| Hardness | 70 Shore A |
| Color | Blue |
 (1).webp)
.webp)
.webp)