
| Size Code | 261 |
|---|---|
| Cross Section | 0.139 in (3.53 mm) |
| Inside Diameter | 6.734 in (171.04 mm) |
| Outside Diameter | 7.012 in (178.10 mm) |
| Part Number | E1142-261 |
| Compound | E1142 |
| Material Type | EPDM (EP, EPR, Ethylene-Propylene Rubber) |
| Sub Type | |
| High Temp | 300 °F (150 °C) |
| Low Temp | -65 °F (-55 °C) |
| Compliances | ADI FREE FDA USP-VI |
| Hardness | 70 Shore A |
| Color | White |
.webp)
 (1).webp)
.webp)