
| Size Code | 3X22 |
|---|---|
| Cross Section | 0.118 in (3.00 mm) |
| Inside Diameter | 0.866 in (22.00 mm) |
| Outside Diameter | 1.102 in (28.00 mm) |
| Part Number | E1136-3X22 |
| Compound | E1136 Material Datasheet |
| Material Type | EPDM (EP, EPR, Ethylene-Propylene Rubber) |
| Sub Type | |
| High Temp | 300 °F (150 °C) |
| Low Temp | -65 °F (-55 °C) |
| Compliances | 3A FDA NSF51 NSF61 USP-VI |
| Hardness | 70 Shore A |
| Color | Black |
.webp)
.webp)
 (1).webp)