
| Size Code | 002 |
|---|---|
| Cross Section | 0.050 in (1.27 mm) |
| Inside Diameter | 0.042 in (1.07 mm) |
| Outside Diameter | 0.142 in (3.61 mm) |
| Part Number | E1119-002 |
| Compound | E1119 Material Datasheet |
| Material Type | EPDM (EP, EPR, Ethylene-Propylene Rubber) |
| Sub Type | |
| High Temp | 265 °F (130 °C) |
| Low Temp | -65 °F (-55 °C) |
| Hardness | 70 Shore A |
| Color | Black |
.webp)
.webp)
 (1).webp)