
| Size Code | 2X8 |
|---|---|
| Cross Section | 0.079 in (2.00 mm) |
| Inside Diameter | 0.315 in (8.00 mm) |
| Outside Diameter | 0.472 in (12.00 mm) |
| Part Number | E1080-2X8 |
| Compound | E1080 Material Datasheet |
| Material Type | EPDM (EP, EPR, Ethylene-Propylene Rubber) |
| Sub Type | |
| High Temp | 300 °F (150 °C) |
| Low Temp | -40 °F (-40 °C) |
| Compliances | 3A FDA USP-VI |
| Hardness | 70 Shore A |
| Color | Black |
.webp)
 (1).webp)
.webp)