
Available Quantity | Location |
|---|---|
2,106 | Ships within 1 business day |
| Size Code | 018 |
|---|---|
| Cross Section | 0.070 in (1.78 mm) |
| Inside Diameter | 0.739 in (18.77 mm) |
| Outside Diameter | 0.879 in (22.33 mm) |
| Part Number | E1080-018 |
| Compound | E1080 Material Datasheet |
| Material Type | EPDM (EP, EPR, Ethylene-Propylene Rubber) |
| Sub Type | |
| High Temp | 300 °F (150 °C) |
| Low Temp | -40 °F (-40 °C) |
| Compliances | 3A FDA USP-VI |
| Hardness | 70 Shore A |
| Color | Black |
 (1).webp)
.webp)
.webp)
