
| Size Code | 309 |
|---|---|
| Cross Section | 0.210 in (5.33 mm) |
| Inside Diameter | 0.412 in (10.46 mm) |
| Outside Diameter | 0.831 in (21.12 mm) |
| Part Number | E1079-309 |
| Compound | E1079 Material Datasheet |
| Material Type | EPDM (EP, EPR, Ethylene-Propylene Rubber) |
| Sub Type | |
| High Temp | 260 °F (130 °C) |
| Low Temp | -40 °F (-40 °C) |
| Hardness | 90 Shore A |
| Color | Black |
.webp)
.webp)
 (1).webp)