
Available Quantity | Location |
|---|---|
4 | Ships within 1 business day |
467 |
| Size Code | 015 |
|---|---|
| Cross Section | 0.070 in (1.78 mm) |
| Inside Diameter | 0.551 in (14.00 mm) |
| Outside Diameter | 0.691 in (17.56 mm) |
| Part Number | E1074-015 |
| Compound | E1074 Material Datasheet |
| Material Type | EPDM (EP, EPR, Ethylene-Propylene Rubber) |
| Sub Type | |
| High Temp | 300 °F (150 °C) |
| Low Temp | -65 °F (-55 °C) |
| Compliances | 3A ADI FREE FDA USP-VI CLEAN ROOM |
| Hardness | 70 Shore A |
| Color | Off-white |
 (1).webp)
.webp)
.webp)