
| Size Code | 434 |
|---|---|
| Cross Section | 0.275 in (6.99 mm) |
| Inside Diameter | 5.600 in (142.24 mm) |
| Outside Diameter | 6.150 in (156.22 mm) |
| Part Number | E1069-434 |
| Compound | E1069 Material Datasheet |
| Material Type | EPDM (EP, EPR, Ethylene-Propylene Rubber) |
| Sub Type | |
| High Temp | 250 °F (125 °C) |
| Low Temp | -65 °F (-55 °C) |
| Compliances | NSF61 |
| Hardness | 70 Shore A |
| Color | Black |
.webp)
 (1).webp)

.webp)