
| Size Code | 4X180 |
|---|---|
| Cross Section | 0.157 in (4.00 mm) |
| Inside Diameter | 7.087 in (180.00 mm) |
| Outside Diameter | 7.402 in (188.00 mm) |
| Part Number | E1055-4X180 |
| Compound | E1055 Material Datasheet |
| Material Type | EPDM (EP, EPR, Ethylene-Propylene Rubber) |
| Sub Type | |
| High Temp | 300 °F (150 °C) |
| Low Temp | -65 °F (-55 °C) |
| Hardness | 70 Shore A |
| Color | Black |
.webp)
 (1).webp)
.webp)