
Available Quantity | Location |
|---|---|
596 |
| Size Code | 440 |
|---|---|
| Cross Section | 0.275 in (6.99 mm) |
| Inside Diameter | 6.725 in (170.82 mm) |
| Outside Diameter | 7.276 in (184.80 mm) |
| Part Number | E1055-440 |
| Compound | E1055 Material Datasheet |
| Material Type | EPDM (EP, EPR, Ethylene-Propylene Rubber) |
| Sub Type | |
| High Temp | 300 °F (150 °C) |
| Low Temp | -65 °F (-55 °C) |
| Hardness | 70 Shore A |
| Color | Black |
 (1).webp)
.webp)
.webp)