
Available Quantity | Location |
|---|---|
1,224 |
| Size Code | 358 |
|---|---|
| Cross Section | 0.210 in (5.33 mm) |
| Inside Diameter | 5.600 in (142.24 mm) |
| Outside Diameter | 6.020 in (152.90 mm) |
| Part Number | E1055-358 |
| Compound | E1055 Material Datasheet |
| Material Type | EPDM (EP, EPR, Ethylene-Propylene Rubber) |
| Sub Type | |
| High Temp | 300 °F (150 °C) |
| Low Temp | -65 °F (-55 °C) |
| Hardness | 70 Shore A |
| Color | Black |
.webp)
.webp)
 (1).webp)