
Available Quantity | Location |
|---|---|
166 | Ships within 1 business day |
2,346 |
| Size Code | 235 |
|---|---|
| Cross Section | 0.139 in (3.53 mm) |
| Inside Diameter | 3.109 in (78.97 mm) |
| Outside Diameter | 3.387 in (86.03 mm) |
| Part Number | E1055-235 |
| Compound | E1055 Material Datasheet |
| Material Type | EPDM (EP, EPR, Ethylene-Propylene Rubber) |
| Sub Type | |
| High Temp | 300 °F (150 °C) |
| Low Temp | -65 °F (-55 °C) |
| Hardness | 70 Shore A |
| Color | Black |
.webp)
.webp)
 (1).webp)