
Available Quantity | Location |
|---|---|
458,762 | Ships within 1 business day |
131,397 |
| Size Code | 112 |
|---|---|
| Cross Section | 0.103 in (2.62 mm) |
| Inside Diameter | 0.487 in (12.37 mm) |
| Outside Diameter | 0.693 in (17.61 mm) |
| Part Number | E1055-112 |
| Compound | E1055 Material Datasheet |
| Material Type | EPDM (EP, EPR, Ethylene-Propylene Rubber) |
| Sub Type | |
| High Temp | 300 °F (150 °C) |
| Low Temp | -65 °F (-55 °C) |
| Hardness | 70 Shore A |
| Color | Black |
 (1).webp)
.webp)
.webp)
