
Available Quantity | Location |
|---|---|
14,178 | Ships within 1 business day |
16,722 |
| Size Code | 024 |
|---|---|
| Cross Section | 0.070 in (1.78 mm) |
| Inside Diameter | 1.114 in (28.30 mm) |
| Outside Diameter | 1.254 in (31.86 mm) |
| Part Number | E1055-024 |
| Compound | E1055 Material Datasheet |
| Material Type | EPDM (EP, EPR, Ethylene-Propylene Rubber) |
| Sub Type | |
| High Temp | 300 °F (150 °C) |
| Low Temp | -65 °F (-55 °C) |
| Hardness | 70 Shore A |
| Color | Black |
 (1).webp)
.webp)
.webp)