
Available Quantity | Location |
|---|---|
3,331 | Ships within 1 business day |
23,098 |
| Size Code | 016 |
|---|---|
| Cross Section | 0.070 in (1.78 mm) |
| Inside Diameter | 0.614 in (15.60 mm) |
| Outside Diameter | 0.754 in (19.16 mm) |
| Part Number | E1055-016 |
| Compound | E1055 Material Datasheet |
| Material Type | EPDM (EP, EPR, Ethylene-Propylene Rubber) |
| Sub Type | |
| High Temp | 300 °F (150 °C) |
| Low Temp | -65 °F (-55 °C) |
| Hardness | 70 Shore A |
| Color | Black |
.webp)
.webp)
 (1).webp)