
| Size Code | 7X140 |
|---|---|
| Cross Section | 0.276 in (7.00 mm) |
| Inside Diameter | 5.512 in (140.00 mm) |
| Outside Diameter | 6.063 in (154.00 mm) |
| Part Number | E1054-7X140 |
| Compound | E1054 Material Datasheet |
| Material Type | EPDM (EP, EPR, Ethylene-Propylene Rubber) |
| Sub Type | |
| High Temp | 300 °F (150 °C) |
| Low Temp | -65 °F (-55 °C) |
| Compliances | FDA |
| Hardness | 70 Shore A |
| Color | Black |
.webp)
.webp)
 (1).webp)