
Available Quantity | Location |
|---|---|
10,012 | Ships within 1 business day |
| Size Code | 118 |
|---|---|
| Cross Section | 0.103 in (2.62 mm) |
| Inside Diameter | 0.862 in (21.89 mm) |
| Outside Diameter | 1.068 in (27.13 mm) |
| Part Number | E1038-118 |
| Compound | E1038 Material Datasheet |
| Material Type | EPDM (EP, EPR, Ethylene-Propylene Rubber) |
| Sub Type | |
| High Temp | 300 °F (150 °C) |
| Low Temp | -65 °F (-55 °C) |
| Hardness | 80 Shore A |
| Color | Black |
.webp)
.webp)
 (1).webp)