
| Size Code | 3X60 |
|---|---|
| Cross Section | 0.118 in (3.00 mm) |
| Inside Diameter | 2.362 in (60.00 mm) |
| Outside Diameter | 2.598 in (66.00 mm) |
| Part Number | E1037-3X60 |
| Compound | E1037 Material Datasheet |
| Material Type | EPDM (EP, EPR, Ethylene-Propylene Rubber) |
| Sub Type | |
| High Temp | 300 °F (150 °C) |
| Low Temp | -65 °F (-55 °C) |
| Compliances | FDA |
| Hardness | 70 Shore A |
| Color | Off-white |
.webp)

.webp)
 (1).webp)