
| Size Code | 162 |
|---|---|
| Cross Section | 0.103 in (2.62 mm) |
| Inside Diameter | 5.737 in (145.72 mm) |
| Outside Diameter | 5.943 in (150.96 mm) |
| Part Number | E1010-162 |
| Compound | E1010 |
| Material Type | EPDM (EP, EPR, Ethylene-Propylene Rubber) |
| Sub Type | |
| High Temp | 300 °F (150 °C) |
| Low Temp | -65 °F (-55 °C) |
| Compliances | FDA |
| Hardness | 80 Shore A |
| Color | Black |
 (1).webp)
.webp)
.webp)