
| Size Code | 258 |
|---|---|
| Cross Section | 0.139 in (3.53 mm) |
| Inside Diameter | 5.984 in (151.99 mm) |
| Outside Diameter | 6.262 in (159.05 mm) |
| Part Number | E1007-258 |
| Compound | E1007 |
| Material Type | EPDM (EP, EPR, Ethylene-Propylene Rubber) |
| Sub Type | |
| High Temp | 300 °F (150 °C) |
| Low Temp | -65 °F (-55 °C) |
| Compliances | FDA |
| Hardness | 50 Shore A |
| Color | Black |
 (1).webp)
.webp)
.webp)