
| Size Code | 019 |
|---|---|
| Cross Section | 0.070 in (1.78 mm) |
| Inside Diameter | 0.801 in (20.35 mm) |
| Outside Diameter | 0.941 in (23.91 mm) |
| Part Number | E1007-019 |
| Compound | E1007 |
| Material Type | EPDM (EP, EPR, Ethylene-Propylene Rubber) |
| Sub Type | |
| High Temp | 300 °F (150 °C) |
| Low Temp | -65 °F (-55 °C) |
| Compliances | FDA |
| Hardness | 50 Shore A |
| Color | Black |
.webp)
.webp)
 (1).webp)