
| Size Code | 008 |
|---|---|
| Cross Section | 0.070 in (1.78 mm) |
| Inside Diameter | 0.176 in (4.47 mm) |
| Outside Diameter | 0.316 in (8.03 mm) |
| Part Number | E1003-008 |
| Compound | E1003 Material Datasheet |
| Material Type | EPDM (EP, EPR, Ethylene-Propylene Rubber) |
| Sub Type | |
| High Temp | 300 °F (150 °C) |
| Low Temp | -65 °F (-55 °C) |
| Hardness | 60 Shore A |
| Color | Black |
 (1).webp)
.webp)
.webp)