
Available Quantity | Location |
|---|---|
9,490 | Ships within 1 business day |
53,143 |
| Size Code | 123 |
|---|---|
| Cross Section | 0.103 in (2.62 mm) |
| Inside Diameter | 1.174 in (29.82 mm) |
| Outside Diameter | 1.380 in (35.06 mm) |
| Part Number | E1000-123 |
| Compound | E1000 Material Datasheet |
| Material Type | EPDM (EP, EPR, Ethylene-Propylene Rubber) |
| Sub Type | |
| High Temp | 300 °F (150 °C) |
| Low Temp | -65 °F (-55 °C) |
| Compliances | FDA NSF61 |
| Hardness | 70 Shore A |
| Color | Black |

 (1).webp)
.webp)
.webp)