
| Size Code | 345 |
|---|---|
| Cross Section | 0.210 in (5.33 mm) |
| Inside Diameter | 3.975 in (100.97 mm) |
| Outside Diameter | 4.395 in (111.63 mm) |
| Part Number | C799-345 |
| Compound | C799 |
| Material Type | Aflas® (TFE/P, FEPM) |
| Sub Type | |
| High Temp | 450 °F (235 °C) |
| Low Temp | 15 °F (-10 °C) |
| Compliances | USP-VI |
| Hardness | 90 Shore A |
| Color | Black |
 (1).webp)
.webp)
.webp)