
| Size Code | 214 |
|---|---|
| Cross Section | 0.139 in (3.53 mm) |
| Inside Diameter | 0.984 in (24.99 mm) |
| Outside Diameter | 1.262 in (32.05 mm) |
| Part Number | C667-214 |
| Compound | C667 |
| Material Type | FFKM Perfluoroelastomer |
| Sub Type | |
| High Temp | 480 °F (250 °C) |
| Low Temp | 5 °F (-15 °C) |
| Hardness | 65 Shore A |
| Color | Dark red |
.webp)
.webp)
 (1).webp)