
| Size Code | 205 |
|---|---|
| Cross Section | 0.139 in (3.53 mm) |
| Inside Diameter | 0.421 in (10.69 mm) |
| Outside Diameter | 0.699 in (17.75 mm) |
| Part Number | C615-205 |
| Compound | C615 Material Datasheet |
| Material Type | FFKM Perfluoroelastomer |
| Sub Type | |
| High Temp | 620 °F (330 °C) |
| Low Temp | 0 °F (-20 °C) |
| Hardness | 80 Shore A |
| Color | Black |
.webp)
.webp)
 (1).webp)