
| Size Code | 007 |
|---|---|
| Cross Section | 0.070 in (1.78 mm) |
| Inside Diameter | 0.145 in (3.68 mm) |
| Outside Diameter | 0.285 in (7.24 mm) |
| Part Number | C615-007 |
| Compound | C615 Material Datasheet |
| Material Type | FFKM Perfluoroelastomer |
| Sub Type | |
| High Temp | 620 °F (330 °C) |
| Low Temp | 0 °F (-20 °C) |
| Hardness | 80 Shore A |
| Color | Black |
 (1).webp)
.webp)
.webp)