
| Size Code | 130 |
|---|---|
| Cross Section | 0.103 in (2.62 mm) |
| Inside Diameter | 1.612 in (40.94 mm) |
| Outside Diameter | 1.818 in (46.18 mm) |
| Part Number | C550-130 |
| Compound | C550 |
| Material Type | FFKM Perfluoroelastomer |
| Sub Type | |
| High Temp | 480 °F (250 °C) |
| Low Temp | 5 °F (-15 °C) |
| Hardness | 75 Shore A |
| Color | Black |
.webp)
.webp)
 (1).webp)